ALMANYA’DA ṢİRKET KURMAK TİCARET YAPMAK – TURABİ GÜNGÖR

Türkiye´de yerleşik girişimcilerimiz Almanya´da oturuma izni şartı olmaksızın Almanya´da sermaye şirketi kurabilir ve böylece ticaret yapabilirler. Almanya´da şirket kuruluşları Türkiye´de olduğu gibi noter huzurunda gerçekleşmektedir.

12500 EURO’YLA ALMANYA’DA ŞİRKET KURABİLİRSİNİZ
Bir limited şirketinin ana sermayesi asgari olarak 25.000 Euro olmak zorundadır. Şirket kurulurken ilk etapta ana sermayenin yarısını (12.500 Euro) yatırarak şirket kurmak mümkündür. Noter onaylı şirket sözleşmesinin ardından bankada şirket hesabının açılması gerekmektedir. Şirketin banka hesabı açıldıktan sonra şirket hissedarı ya da, varsa hissedarlarıları şirket sermayesini banka hesabına havale ederler. Havale işleminden sonra şirketin ticaret sicil kaydı başvurusu için dekontunun bir suretinin notere ibraz edilmesi gerekmektedir.

EN GEÇ ÜÇ HAFTADA ŞİRKETİNİZİ KURALIM

Noter bu işlemin ardından yetkili Sulh Mahkemesi’nin ticaret ve sicil kayıt bölümüne başvuru yapmaktadır. Şirketin ticaret ve sicil kaydının alınma işlemi yaklaşık 2 veya 3 hafta sürebilmektedir. Şirketin resmiyet kazanmasının ardından şirket serayesinin bankadaki blokesi kalkar ve şirketin ticari giderleri için kullanılabilir.

DETAYLI BİLGİ İÇİN BİZİMLE İLETİŞİME GEÇEBİLİRSİNİZ